Friday, May 18, 2012

Пратете го лансирањето на DragonX во живо!


Мометално на каналот на NASA во живо има пренос од закажаното лансирање на првиот приватен вселенски брод до Меѓународната Вселенска Станица - DragonX. Моментално на каналот на NASA оди пренос за излагање на надлежните за јавноста. Според изјавата, летот ќе се случи за околу 70 часа. Ова е еден од летовите, од закажани три лета за оваа година. Според официјалната изјава на NASA и SpaceX, се очекува човечки екипаж да патува со ова летало до средината на 2015. До тогаш, се закажани преку 20 најразновидни тест летови за целосно испитување и тестирање на можностите на леталото. Инаку овој лет ќе однесе товар до станицата, а ќе врати непотребна опрема и готови експерименти назад до Земјата.

Линкот за пратење во живо тука!

Sunday, April 22, 2012

YouTube збогатен со нови алатки за аудио едитирање


Ако имате видео без звук, тогаш следната новост од YouTube е вистинската работа за Вас!


Имено, YouTube објави алатка со која ќе може да им додадете позадински звук на вашите видеа, со избор од преку 150.000 песни. 

Исто така, на располагање ви е миксер за звуци. Видеото може да го погледнете на следниот линк!


Thursday, April 19, 2012

Наскоро! Вибрирачки седишта во кино!

Целото 3D искуство не доживеа некој успех, баш поради фактот што денес секој може да си го симне филмот дома. Но, како што вели народната, ако не успееш од првпат, пробај пак, во овој случај пробај пак со 3D вибрирачко искуство.


Компанијата наречена Tremor FX дизајнира нов вид на кино седишта кои имаат вградени актуатори кои креираат вибрации и сензација која одговара со акцијата на екранот.

Целата статија може да ја прочитате на следниот линк!


Wednesday, April 18, 2012

Откриена вистината: леваците не се попаметни од деснаците!

На прашањето кое си го поставил научникот и професор по филозофија и медицинска едукација Крис Мек Манус било дека леваците не се попаметни од деснаците.


Ако под интелегенција се мисли на подобар IQ тест, простиот одговор на прашањето е не. Истражувањата откриле дека леваците во САД, Велика Британија и Австралија се разликуваат од деснаците за само еден IQ поен, што не е некоја разлика.

Целата статија може да ја прочитате на следниот линк!

Monday, April 16, 2012

Пристигнува Galaxy Nexus 3 во мај!

После месеци на гласини, Samsung официјално ќе го претстави на светот новиот Galaxy Nesus телефон во Лондон на 3 мај оваа година. Samsung веќе се припрема на големо за евентот, што и може да се забележи од поканите кои веќе се испраќаат.


Целата статија може да ја прочитате на следниот линк!

Sunday, April 15, 2012

Компјутери со крабја логика!

Заборавете на квантните компјутери, молекуларните компјутери, графенот... Компјутерскиот развој доби нова димензија и насока: краби!

Имено, тим научници од Јапан успеаа да развијат начин како специфичното движење на одредена врста краби да се искористи наместо логички порти. Прочитајте повеќе на таб.мк!

Слика: Robandstephanielevie

Saturday, April 14, 2012

Се роди квантниот интернет!

На 12. април годинава научници од институт Макс Планк за прв пат успеаа да поврзат два атоми на рубидиум со помош на оптичко влакно. Ова се смета за прв чекор кон квантниот интернет, кој треба да овозможи побрз пренос на многу повеќе податоци од класичниот интернет.

Плус, квантниот интернет е скоро невозможен за хакирање. Прочитајте повеќе на нашиот сајт.

Tuesday, April 10, 2012

Chrome OS со позајмен изглед од Windows и X OS во новата надградба

Новата Aura надградба на оперативниот систем на Google, Chrome OS, кое носи подобрено прелистувачко искуство на оперативниот систем, заличува на традиционална Windows околина.


Новата стабилна верзија е 19.0.1048.17 која го донесува хардверски забрзаниот кориснички интерфејс Aura, windows manager, преклопени прозори, и таскбар кој потсетува на Windows...

Целата статија може да ја прочитате на следниот линк!


Избори на таб.мк: Кој е најголемиот тепач во филмовите?

Да дадеме одговор на вековното прашање еднаш за секогаш! Гласајте тука!

Job Fair 2012

Од 09.04 па до 11.04 во холот на ФЕИТ/МФС се одржува по 8ми пат саемот за вработување, во организација на Best Скопје. Свеченото отварање на овој настан беше на 9ти април во холот на факултетот, а беа поставени и штандови каде студентите имаат можност да стапат во директен контакт со работодавците. 


Целата статија може да ја прочитате на следниот линк!

Нова заштита за паметни телефони и таблети која се регенерира!

Заштита на екранот може да се најде при рака за да се избегне гребење и нечист екран на вашиот телефон или таблет. Овие заштити знаат да направат чуда, но се деградираат со текот на времето. Па тука почнува макотрпниот процес во поставување на нова заштита во која ќе треба да ја поставите идеално за да нема меурчиња.


Ова можеби ќе го избегнете во блиска иднина. Компанијата Toray Advanced Film работи на специјална заштита која е во можност да се „лечи“ самата себе!

Целата сттаија може да ја прочитате на следниот линк!


Monday, April 9, 2012

Facebook го купи Instagram за 1 милијарда долари!

Во зделката која се случи денес, гигантот во социјалните мрежи Facebook го купи сервисот за споделување хипстерс лики Instagram, за неверојатни 1 милијарда долари, во комбинација од кеш и акции во Facebook.


Instagram стана еден од најголемите сервиси за споделување на фотографии во мобилната индустрија, баш поради фактот што беше ексклузивен само за iPhone. Пред една недела, компанијата ја лансираше верзијата за Android, која набргу стана број 1 апликација под категоријата Социјални апликации.

Целата статаија може да ја прочитате на следниот линк!

Внимание! Експлодира кинески телефон во џеб!

На 55 годишниот корисник на кинески телефон со 3 сим картици од Банког после оваа случка ќе му дојде паметот за да не користи шкарт телефони.


Имено, Танит Фонгси го купил телефонот затоа што бил евтин и подржувал три SIM картици. Телефонот бил купен пред една година по цена од 3.000 THB, што изнесува 97 американски долари и пред овој инцидент немал никаков проблем. Фонгси тврди дека вечерта пред несреќниот инцидент го полнел телефонот и следниот ден, за време на ручекот, телефонот без никакви индикации експлодирал!

Целата статија е на следниот линк!


Nokia Lumia 900 директно од Times Square!

Nokia Lumia 900 беше официјално пуштена во сабота со официјална забава на Times Square со многу музика и визуелни презентации. Посетеноста беше над просечна, со исполнет Times Square и пренос во живо на околните билборди за оние кои неможеа да бидат во центарот на збиднувањето. Видеото од официјалното пуштање на LTE телефонот со 4.3 инчен екран, вреди да се погледне!


Видеото може да го погледнете на следниот линк!

Како се правеше HTC EVO 4G LTE

Сакате да дознаете како се правеше новиот телефон на HTC кој беше најавен минатата недела? Ако сте еден од љубопитните, тогаш следното видео ќе ве воодушеви што се е искористено за да се направи овој паметен телефон.


Целата статија со видеото е на следниот линк!

Sunday, April 8, 2012

Intel и Nissan во соработка на систем за информација кај Infiniti 2013

Моделот кој беше откриен на Интернационалното автомобилско шоу кое се одржува во Њу Јорк, доаѓа со компјутер кој е изработен со заедничка соработка на овие две компании. Внатре се наоѓа моќен Atom процесор кој има NFC подршка за влегување во колата без клуч, но сеуште нема официјален збор дали ќе може и да се запали со помош на паметен телефон.


Целата статија е на следниот линк!

Twitter на суд со петте најголеми спамери!

Во минатото Твитер не обрнуваше големо внимание на спамот, но денес, со активни 140 милиони корисници, природно е компанијата да си го штити својот интернет имот.


Твитер беше атрактивна мета за спамирање. Сега Твитер официјално му става крај на спамирањето со одење на суд со петте најголеми спамери. Во судот во Сан Франциско, како што изјавија на нивниот блог, Твитер оди во отворена битка против спамерите.

Целата статија може да ја прочитате на следниот линк!


Saturday, April 7, 2012

Најтивкото место во светот ќе ве полуди за 45 минути!

Најтивкото место во светот е мала соба која се наоѓа во Минесота и блокира 99% од сите надворешни звуци. Ова се импресивни податоци, но што е поинпресивно е дека никој не може да издржи повеќе од 45 минути во таа соба!


Ова се случува поради фактот што во изолирање на надворешните звуци, ушите се адаптираат. Со потивка соба, толку повеќе работи ќе слушнете. Ќе го слушнете чукањето на вашето срце, понекогаш и вашите бели дробови, а нема да изостане и крчењето на вашиот стомак.

Целата статија е на следниот линк!


Симулатор за тренирање на фармери во Северна Кореја

Некако на Северна Кореја и беше даден стереотип дека е заостаната во време и дека не е спремна да ги прифати новите технологии кои може да ја подобрат земјата. Но, како што е прикажано на сликата, изгледа дека тоа не е веќе така.


Целата статија е на следниот линк!

Youtube конвертира HD видеа во 3D

Изгледа дека дечките во Youtube им текнало дека ќе биде многу подобро со аплоудирање на видео со висока резолуција, тоа автоматски да се конвертира во 3D, поради се’ популарниот 3D феномен.


Компанијата работи на процес на конверзија кој ги зима видеата со висок квалитет кои се веќе постирани на YouTube и ги прави автоматски во 3D, па така да корисниците нема да мораат да работат ништо.

Целата сиаитија е на следниот линк!


Friday, April 6, 2012

iPhone реклама која никогаш нема да ја погледнете на телевизија!

Во минатото, па и денес, многу корисници се жалат на губењето сигнал и проблем со антената, како и преголемиот број и непрегледноста на апликации.


 За сума која е прескапа за нашиот пазар, па и воопшто, човек би очекувал толку елементарни проблеми да не се ни помислат, а камоли и да се присутни.

Видеото може да го погледнете на следниот линк!

Квантен компјутер во дијамант!Научниците од универзитетот во Јужна Калифорнија вградија квантен дво-кјубитен чип во дијамант, со тоа донесувајќи ги квантните компјутери поблиску до секојдневието!

Повеќе за квантниот компјутер во дијамант на нашиот сајт!

Глупост на денот: Велосипед невидлив за радар!

Еве уште една инвентивна глупост која нема да ви е потребна во животот, освен ако сакате да влезете во воена база незабележано.


Експерименталниот X-9 Nighthawk е велосипед кој ќе биде незабележлив за радарите ако планирате да украдете строго чувана тајна, на пример во Рузвел, Ново Мексико од Ареа 51. Велосипедот е направен од лесни јаглеродни влакна и оваа технологија се користи, барем делумно во изработка на невидливи ловци.

Целата статија е на следниот линк!


Американците направија робот за гаснење пожар

Американската морнарица направи робот за гаснење на пожари. Дури и во време на мир, пожарот останува главна опасност со која мора да се соочи секој. Новиот робот е развиен за да функционира со човечка интеракција. Првичните тестови се успешни као што може да се забележи од видеото. Сепак, роботот има морбидна појава, а видеото изгледа како да е извадено од лош научно-фантастичен филм. 

Целата статија со видеото е на следниот линк!

Thursday, April 5, 2012

Астронаутите ја направија милионитата фотографија

Фотографијата која беше направена, се разбира е фотографија од Земјата со приказ на компонентите од Меѓународната вселенска станица. Станицата беше на оддалеченост од 387 километри кога беше сликана фотографијата. Оваа фотографија е милионитата фотографија сликана од всленеската станица, на која се гледа станицата на југоисток од Тасманиското море.


Останатиот дел од статијата може да го прочитате на следниот линк!

Google со видео за новите паметни очила

 Google го објави видеото од паметните наочари кои како што може да се забележи се со аугментна реалност.Од останатите спецификации очилата ќе бидат интегрирани со Android оперативниот систем, ќе подржуваат повици, Google Maps, како и навигација и тагирање. Ќе има автоматско споделување со круговите на Google+ и целосна интеграција со целиот екосистем на Google. 

Видеото може да го погледнете на следниот линк!


Наскоро 500 нови филмски наслови на YouTube и Google Play!

Google во среда најави нова зделка со Paramount Pictures која ќе овозможи повеќе од 500 филмски наслови да можат да се изнајмат преку YouTube и Google Play продавницата. Google досега има склучено договор за изнајмување со пет од шесте најголеми холивудски студија – Paramount, Warner Brothers, Disney, Universal Pictures и Sony Pictures. Единственото студио со кое Google нема постигнато договор е 20th Century Fox.


Целата статија е на следниот линк!

Како Nokia ги замислуваше телефоните на допир во 2006

Нокиа е компанија која е позната по својата иновативност и следното видео е доказ за тоа. Имено, Нокиа уште во 2006 година ја замисли иднината на екраните на допир, кога iPhone-от уште беше планиран, а никаде на повидок не беа Android паметните телефони.


Некои од опциите кои се прикажани во видеото можеби ќе ви изгледаат смешни, но некои од нив се одлично погодени за тоа какви опции треба да има еден паметен екран со екран на допир.

Целата статија со видеото е на следниот линк!

Во Њу Јорк ќе биде прикажан новиот 2013 Lexus ES

Lexus секогаш изненадува со својата иновативност, па така да и овојпат нема да остави никој рамнодушен со новиот автомобил од својата седан серија, 2013 Lexus ES. ES е кратенка за „емоцијален седан“, кој според дизајнерите ја побудува оваа емоцијална слика.

 

Новиот 2013 Lexus ES има некои сличности со своите претходници, но поголемиот дел е уникатен само за овој модел. Автомобилот доаѓа со голем LCD дисплеј кој е лоциран високо на контролната табла, кој е управуван со Lexus интегриран интерфејс на допир, што ја прави навигацијата низ системот на Lexus упростена и интиутивна. Автомобилот е обложен со обично и бамбусово дрво. Централната конзола има додатни опции за аудио системот.

Целата статија е на следниот линк!


Wednesday, April 4, 2012

Расклопување на Nokia Lumia 900!

Nokia Lumia 900 е најновиот телефон од новата серија Lumia паметни телефони кои доаѓаат со Windows Phone 7.5 оперативен систем. Следното видео е отварање на целиот телефон, до најситен дел. Во видеото е покажано како на најпрост начин да го отворите целиот телефон, како и сите спецификации и споредба со Galaxy Nexus S2 и iPhone 4S.

Видеото може да го погледнете на следниот линк!

10 места кои неможете да ги погледнете на Google Maps

Зависно која опција ја користите, Google Maps нуди сателитски поглед или уличен поглед на милиони локации ноз целиот свет. Може да погледнете места како пирамидите во Египет или пак Големиот Sид во Кина, или пак некои полични места како вашиот дом или домот на вашата симпатија. Но, од толку места што можете да ги погледнете, постојат места кои се забранети за јавноста. Подоле може да погледнете список на 10 такви места низ целиот свет.
1. Белата куќа: Google Maps сликите од Белата куќа покажуваат дигитално избришана верзија од кровот за да не може да се види воздушната одбрана и безбедносните средства кои се поставени.

2. Парламентот на САД: Парламентот на САД имаше нејасни слики уште во првата верзија на Google Maps. Сегашната верзија на Google Maps и Google Earth ги прикажува овие места нецензурирани, но со застарени фотографии...

Целата статија може да ја прочитате на следниот линк!

Пристигнуваат флексибилни е-весници!

LG е произведувач кој се има докажано на многу полиња. Последното парче иновација која ни доаѓа од LG е дигитален весник. Не во смисла да го читате пред компјутер, таблет или лап топ, туку го купувате еднаш транспарентниот тенок екран и го ажурирате секојдневно.Новото парче хардвер е наречено „e-paper“ и има дисплеј со големина од 6 инчи со резолуција од 1024 x 768, што ќе направи револуција во читањето на стандардните новини со неговите функционалности и дизајн.

Целата статија е на следниот линк!

Tuesday, April 3, 2012

Инстаграм пристигна за Андроид!

Конечно, по долго чекање, пристигна Инстаграм и за Андроид. Достојна на традицијата, апликацијата ќе биде бесплатна, и се разбира ќе доаѓа со сите филтри достојни за фаќање на вашите хипстер моменти.Според дечките кои стојат позади апликацијата, во првата верзија нема да бидат достапни неколку опции (Tilt Shift/Blur, Share from Feed, Live preview, Share to Flickr), но во следната надградба тие ќе бидат стандардни.

Целата статија и линкот за симнување на апликацијата тука!

Garmin и Suzuki се здружуваат за производство на попаметни информативни системи

Автомобилот не е повеќе средство за транспорт, кое ви помага да стигнете од точка А до точка Б. Низ годините, автомобилите станаа полуксузни и поквалитетни, во смисла на материјалите за нивна изработка. Гледајќи наназад, од времето на првите автомобили па до денес, автомобилите имаат неверојатна трансформација. Инаку и здружувањето на големите компании не е непозната територија и тоа се прави секојдневно. Претходната недела договор за здужување во производство на батерии постигнаа BMW и Toyota.


Целата статија е на следниот линк!

Астероидот што помина на 1ви април не беше шега!

Астероидот кој помина на 1ви април и беше во светските медиуми, каде поради денот на шегата не ја преземавме веста, всушност не беше шега! Да, се работеше за вистински астероид, наречен 2012 EG5, кој помина на оддалеченост помеѓу Земјата и Месечината од 230.136 километри (143.000 милји).Астероидот беше со големина од 46 метри и беше пронајден на 15 март 2012. Ова значеше дека неговата орбита била „непредвидлива“ и претставувал закана за Земјата. Од скалата од 0 до 9, објектот бил категоризиран со 5 и ја помина Земјата во 5:32 источно време.

Целата статија со видеото е на следниот линк!

Monday, April 2, 2012

Како е создаден Универзумот!

Можеби едно од најголемите и најделикатните прашања во историјата на човештвото е создавањето на Универзумот. Па, преку следната слика, на најпрост можен начин се објаснува создавањето на Универзумот.


Извор: Таб.мк

Марио Брос во кутија!

За сите љубители на култната игра со која израснаа генерации (авторот е еден од нив), ни доаѓа нова ретро рекреација на култната игра – Марио Брос. Новото продолжение е дело на дечките од Teague Labs и за разлика од класичното Марио и не е толку лесно.

Целата статија со видеото е на следниот линк!

Sunday, April 1, 2012

Наскоро целиот свет ќе има бежичен широкопојасен интернет!

Според творците на овој проект, компанијата Ubiquiti Networks планира да пушти во целиот свет широкопојасен бежичен интернет со AirFiber. Целиот свет, се мисли на секое место каде што има кислород, за да може да се оствари пренос на бежичната врска.

Целата статија е на следниот линк!


Објаснување на најпознатата равенка на Анштајн: E=mc²

Повеќето од нас имаат слушнато за најпознатиот германски научник со еврејско потекло кој пребегал во Соединетите Американски Држави, Алберт Анштајн. 
Но, повеќето од вас имаат слушнато и за најпознатата равенка во целито свет E=mc^2, но сигурно не знаете од кај доаѓа оваа равенка и што значи. 

Целата статија со видеото е на следниот линк!

Microsoft планира да го забрза интернетот!

Мајкрософт планира да го забрза интернетот. Компанијата планира да поднесе предлог за побрз интернет протокол кај стандардното тело задолжено за интернет, кое ќе го замени досегашниот застарен протокол со креирање на HTTP 2.0.Не е случајно што стандардното тело, интернет инжинерското тело (IETF) ќе има состанок оваа недела за да ја дискутира иднината на хипертекст трансфер протоколот, или познат како HTTP. На агендата ќе биде креирањето на HTTP 2.0, побрз, модерен пристап на интернет комуникација...

Целата статија е на следниот линк!

Google ќе ги продава своите таблети директно на потрошувачите!

Еве уште една гласина: Гугл, според Wall Street Journal ќе ги продава своите таблети директно до потрошувачите. Тешко е, кога еден реномиран весник ќе почне да објавува гласини, но наведува неколку извори кои според весникот се проверени. Но, Гугл уште нема излезено со официјална изјава.Имено, според весникот, Google планира да ги продава само таблетите кои се брендирани со нивното лого и да отвори онлајн продавница во стилот на Амазон. 

Целата статија е на следниот линк!

Saturday, March 31, 2012

Излезе Chrome 18!

Излезе новата 18 верзија на добро познатиот пребарувач на Google, Chrome. Оваа верзија ни доаѓа со закрпи кои беа откриени на натпреварот организиран од страна на Гугл.


Следната листа вклучува и цена кои ја имаат добиено оние кои ги откриле безбедностните пропусти. Ако сте еден од оние кои имаат откриено безбедносен пропуст, пишете му на Гугл и ако е навистина пропуст, ќе добиете парична награда.

Целата статија е на следниот линк!

Friday, March 30, 2012

Facebook тестира нови алатки за оптимизирање на реклами!

Компаниите кои бараат поголема публика за рекламирање наскоро ќе добијат нова алатка на Фејсбук за да ги оптимизираат своите реклами. Фејсбук објави дека тестира нови опции како „цели“ кои им дозволуваат на компаниите кои се рекламираат да ја прикажат рекламата на луѓе кои најверојатно ќе стават лајк, ќе ја инсталираат апликацијата или ќе кликнат на спонзорираната реклама или спонзорираната приказна...

Останатиод дел од статијата е на следниот линк!

700 СУПЕРАВТОМОБИЛИ НА ЕДНО МЕСТО!

Кинескиот клуб на спортски автомобили (Sports Car Club, SCC) можеби е единствениот клуб на светот од овој тип. Здружението има само одберени околу 700 членови со суперавтомобили во 15 подружници низ цела Кина.


Целата статија и линкот до видеото тука!

Како изгледаше првиот Android телефон!

Ако се прашувате како изгледаше првиот Андроид телефон, тогаш следната слика ќе ви разјасни многу дилеми!


Извор: Таб.мк

Правилно користење на Нокиа 3310!

Во случај на протести, гаѓајте ја полицијата!


Извор: Таб.мк

Thursday, March 29, 2012

Сликани облаци на Марс!

Многумина не знаат дека и Марс има облаци исто како и на Земјата. Се разбира, ова е возможно поради тенката атмосфера сто ја има на црвената планета.
Најновата фотографија од облаците на Марс е направена од сателитот на НАСА – HiRISE...

Останатиот дел од статијата е на следниот линк!Фото бомби (1)

Серијал фото бомби! Останатите слики се на следниот линк!