Wednesday, November 2, 2011

Таблети на македонскиот пазар

Револуцијата на таблетите веќе подолго време може да ја забележиме и во нашиот двор. Сите најнови таблети, почнувајќи од Acer, Motorola, iPad, Asus, Samsung и многу други не толку познати модели, со цени кои варираат од 5.000 денари за најевтините, па до цени до 38.000 денари за најскапите. Сега ќе направам осврт за понудата кај нас, кои модели може да се сретнат и со какви карактеристики. Следува преглед на најпопуларните таблети на македонскиот пазар од мобилните оператори. Табелите за карактеристиките и цените се преземени од нивните страници.

T-Mobile понуда на таблети

ZTE SMART V9
Цена: 14.990 денари


Основни карактеристики
КАМЕРА3MPКОЛОР ЕКРАН7" со 262к
ОПЕРАТИВЕН СИСТЕМANDROID OS3Gyes
WI-FIyesBLUETOOTHyes
CPU600MhzGPSyes
DLNAnoEDGEyes
МЕМОРИСКА КАРТИЧКА2GBFM РАДИОyes
ИГРИyesМP3 PLAYERyes
ФРЕКВЕНЦИЈА/BAND850/900/1800/1900МАКЕДОНСКО МЕНИno
JAVAyesПОЛИФОНИ МЕЛОДИИyes
GPRSyesТЕЛЕФОНСКИ ИМЕНИКyes
MMSyesРАБОТИ САМО СО Т-МОБИЛЕ SIMyes
Е-MAILyesWAPyes
Услуги
Во повеќето од телефоните услугите се однапред нагодени
MMS
WAP
Е-MAIL


ACER PICASSO 3G
Цена: 23.990 денари
Основни карактеристики
КАМЕРА5MPКОЛОР ЕКРАН10.1" LED LCD (1200 x 800)
ОПЕРАТИВЕН СИСТЕМANDROID OS3Gyes
WI-FIyesBLUETOOTHyes
CPUDual-core 1GHzGPSno
DLNAyesEDGEyes
МЕМОРИСКА КАРТИЧКАnoFM РАДИОno
ИГРИyesМP3 PLAYERyes
ФРЕКВЕНЦИЈА/BAND850/900/1800/1900МАКЕДОНСКО МЕНИno
JAVAyesПОЛИФОНИ МЕЛОДИИyes
GPRSyesТЕЛЕФОНСКИ ИМЕНИКno
MMSyesРАБОТИ САМО СО Т-МОБИЛЕ SIMno
Е-MAILyesWAPyes
Услуги
Во повеќето од телефоните услугите се однапред нагодени
MMS
WAP
Е-MAIL


SAMSUNG P1000 GALAXY TAB
Цена: 37.990


Основни карактеристики
КАМЕРА3MPКОЛОР ЕКРАН7" со 16М
ОПЕРАТИВЕН СИСТЕМANDROID OS3Gyes
WI-FIyesBLUETOOTHyes
CPU1GHzGPSyes
DLNAnoEDGEyes
МЕМОРИСКА КАРТИЧКАnoFM РАДИОyes
ИГРИyesМP3 PLAYERyes
ФРЕКВЕНЦИЈА/BAND850/900/1800/1900МАКЕДОНСКО МЕНИyes
JAVAyesПОЛИФОНИ МЕЛОДИИyes
GPRSyesТЕЛЕФОНСКИ ИМЕНИКyes
MMSyesРАБОТИ САМО СО Т-МОБИЛЕ SIMyes
Е-MAILyesWAPyes
Услуги
Во повеќето од телефоните услугите се однапред нагодени
MMS
WAP
Е-MAIL


VIP понуда на таблети

Samsung Galaxy Tab 10.1
Цена:
Vip 3G Tablet 1 GB - 19.990 денари
Vip 3G Tablet 3 GB - 14.990 денари
Vip 3G Tablet 6 GB - 9.999 денари


Технички карактеристики
МрежаGSM 850 / 900 / 1800 / 1900
Пренос на податоциGPRS, EDGE, 3G
Интернет пребарувањеHTML
ПоврзувањеBluetooth, USB, WiFi
ПоракиEmail, Push Mail, IM, RSS
Камера3.15 MP, 2048x1536 pixels, autofocus, LED flash
ВидеоДа, 720p
Operating SystemAndroid OS, v3.1 (Honeycomb)
CPUDual-core 1GHz ARM Cortex-A9 processor, ULP GeForce GPU, Tegra 2 T20 chipset
Звук/
Меморија
Вградена меморија16 GB storage, 1GB RAM
Мемориска картичка/
Мемориска картичка капацитет/
Карактеристики на батеријата
Батерија типLi-ion
Батерија капацитет7000 mAh
Физички карактеристики
Димензии на уредот256.7 x 175.3 x 8.6 mm
Тежина (g)565


Samsung Galaxy S2
Цена: 30.999 денари


Технички карактеристики
МрежаGSM 850 / 900 / 1800 / 1900
Пренос на податоциGPRS, EDGE, 3G
Интернет пребарувањеHTML
ПоврзувањеWiFi,Bluetooth, USB
ПоракиSMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS
Камера8 MP, 3264x2448 pixels, autofocus, LED flash
ВидеоДа, 1080p@30fps
Operating SystemAndroid OS, v2.3 (Gingerbread)
CPUDual-core 1.2GHz ARM Cortex-A9 proccessor, Mali-400MP GPU, Exynos chipset
ЗвукStereo FM radio with RDS
Меморија
Вградена меморија16GB storage, 1 GB RAM
Мемориска картичкаMicro SD
Мемориска картичка капацитетUp to 32 GB, 8GB included
Карактеристики на батеријата
Батерија типLi-ion
Батерија капацитет1650 mAh
Време на мирување (часови)710
Време на разговор (часови)18
Физички карактеристики
Македонско мени-
Тежина (g)116Dell Streak
Цена: 33.999 денари


Технички карактеристики
МрежаGSM 850 / 900 / 1800 / 1900
Пренос на податоциGPRS, EDGE, 3G
Интернет пребарувањеHTML
ПоврзувањеSMS(threaded view), MMS, Email, IM
Пораки5
Екран5
Камера5 MP, 2592?1944 pixels, autofocus, dual-LED flash
Видео+
Меморија
Вградена меморија16 GB за складирање, 512 MB ROM, 512 MB RAM
Мемориска картичкаMicro SD
Мемориска картичка капацитет32GB
Карактеристики на батеријата
Батерија типLi-Ion
Батерија капацитет1530 mAh
Време на мирување (часови)400
Време на разговор (часови)9
Физички карактеристики
Димензии на уредот152.9 x 79.1 x 10 mm
Тежина (g)220


One понуда на таблети

Samsung GALAXY Tab
Цена: 
Mobile Net S + претплата од 999 денари - 30.999 денари
Mobile Net S + претплата од 1.999 денари - 21.990 денари
Mobile Net S + претплата од 1.499 денари - 16.990 денари

ОПШТИ КАРАКТЕРИСТИКИ
МРЕЖА
2G:GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G:HSDPA 900 / 1900 / 2100 
само со ONE SIM:Не
ГОЛЕМИНА
Димензии (мм.):190.1 x 120.5 x 12 
Тежина (г.):380
ТЕХНИЧКИ КАРАКТЕРИСТИКИ
КАМЕРА
Резолуција :3.15 MP
Вграден блиц:Да, LED
Втора камера за видео повик:Да, 1.3 MP
Видео запис:Да, 720x480@30fps
Други особености - камера:
Geo-tagging
ЕКРАН
Димензии (пиксели):600 x 1024 
Тип:TFT
Резолуција (број на бои):16.000.000
Чувствителност на допир:Да
Други особености - екран:
сензор за автоматско ротирање
TouchWiz UI, Gorilla Glass 
БАТЕРИЈА
Капацитет:Li-Po 4000 mAh
Разговор (часови):25.5
МЕМОРИЈА
RAM (во MB):512
Вградена:16GB
Влез за мемориска картичка:microSD, доградба до 32GB
Вклучена мемориска картичка:/
ЗВУК
Мелодии на ѕвонење:MP3, WAV
Вибрации:Да
Вграден звучник:Да, Stereo
Аудио излез за слушалки:3.5 мм.
НАПРЕДНИ КАРАКТЕРИСТИКИ
ПОВРЗУВАЊЕ
3G:HSDPA, 7.2 Mbps
EDGE:Да
GPRS:Да
Wi-Fi:Да
Bluetooth:Да
Infrared:Не
USB:Да
ИНТЕРНЕТ И КОМУНИКАЦИЈА
CPU:ARM Cortex A8 1GHz 
Оперативен систем:Android OS, v2.2 (Froyo)
Пребарувач:HTML
Пораки:SMS, MMS, Email, Push Mail, IM, RSS
GPS:Да
Апликации:Google Search, Maps, Gmail YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa 
MP3/MP4 плеер:Да
FM Радио:Не
Други особености:
Readers/Media/Music Hub, TВ-излез
Adobe Flash 10.1, Full HD video 


Тоа беше понудата на таблети од мобилните оператори. Се разбира дека не се само овие модели кај нас, туку може да се сретне и поголем избор во некои од нашите компјутерски продавници во земјата. Во некоја од другите статии, очекувајте листа на таблети од продавниците за компјутерска опрема.

Автор: Мартин Страхиловски

No comments:

Post a Comment